28.01.2020

Для розміщення на сайті ПХО направляю інформацію в органи влади про результати діяльності ПХО за 2019 рік

І Н Ф О Р М А Ц І Я
про результати діяльності органів прокуратури
Херсонської області  за  2019  рік
 
 
У 2019 році органами прокуратури Херсонської області вживались заходи, спрямовані на усунення порушень законів, поновлення інтересів держави, розкриття кримінальних правопорушень, забезпечення відшкодування завданих збитків, додержання конституційних прав громадян у кримінальному провадженні, посилення протидії корупції.
З метою координації діяльності правоохоронних органів у сфері протидії злочинності у прокуратурі області проведено 2 координаційні наради керівників правоохоронних органів області та такі ж наради на місцях. Питання стану реалізації органами прокуратури області впродовж 2019 року повноважень на основних напрямах прокурорсько-слідчої діяльності обговорено на 2 оперативних нарадах, на яких визначено завдання на наступний період, шляхи вирішення найбільш гострих проблем.
 
 
1. Стан прокурорського нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування
 
Упродовж року працівниками органів прокуратури області здійснювалося процесуальне керівництво у 63490 кримінальних провадженнях.
До суду направлено 4561 обвинувальний акт у кримінальних провадженнях, розслідуваних слідчими правоохоронних органів області (Національної поліції – 4514, прокуратури – 3, ДФС – 22, СБУ – 17, ДБР – 5).
Упродовж року спеціальне досудове розслідування щодо осіб, які брали участь та сприяли діяльності терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», не проводилось.
Прокурорами виявлено та внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР) відомості про 77 вчинених кримінальних правопорушень, раніше не облікованих.
Скасовано постанови про закриття у 1147 провадженнях слідчих правоохоронних органів області, у тому числі по 1 постанові слідчих прокуратури та ДФС, 3 – СБУ, 1125 – Національної поліції.
За результатами їх розслідування 50 кримінальних проваджень скеровано до суду.
У 2 кримінальних провадженнях, розслідуваних слідчими Національної поліції, прокурором винесено постанови про відновлення досудового розслідування.
Прокурорами взято участь у розгляді слідчими суддями 294 скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, у тому числі 100 – щодо невнесення до ЄРДР відомостей про кримінальні правопорушення.
 
2. Стан боротьби з організованою злочинністю
 
Правоохоронцями області направлено до суду обвинувальні акти у 7 кримінальних провадженнях стосовно 7 злочинних угруповань у складі 25 осіб, з них 3 – у сфері незаконного обігу наркотичних та психотропних речовин, 2 – вчиняли крадіжки чужого майна, 1 – у сфері незаконного обігу підакцизних товарів, 1 – зі створенням банди та вчиненням злочинів у її складі.
Із викритих угруповань 1 – з міжрегіональними зв’язками, 2 – сформовані на етнічній основі.
У розслідуваних кримінальних провадженнях щодо злочинних спільнот накладено арешт на майно обвинувачених вартістю понад 4 млн. грн.
Судами з постановленням вироків, які набрали законної сили, розглянуто 3 кримінальних провадження стосовно злочинних спільнот, якими засуджено 9 осіб до різних видів покарань.
Прокурорами прокуратури області забезпечується підтримання у суді державного обвинувачення у 23 кримінальних провадженнях стосовно організованих груп, у яких обвинувачується 67 осіб.
 
3. Стан протидії корупції
 
Протидія корупції адміністративно-правовими засобами
 
Правоохоронними органами області до суду направлено 205 протоколів про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією. Прокурорами органів прокуратури області взято участь у розгляді судами 242 справ цієї категорії, у яких постановлено судові рішення. За результатами судового розгляду до адміністративної відповідальності притягнуто 159 осіб, на яких накладено адміністративні стягнення у вигляді штрафу на суму майже 145 тис. грн. Більшість постанов суду виконано в повному обсязі.
З їх числа за протоколами притягнуто:
- 47 депутатів сільських, селищних, районних рад;
- 21 посадову особу місцевого самоврядування;
- 25 державних службовців;
- 36 посадових осіб інших органів державної влади;
- 15 посадових осіб юридичних осіб публічного права;
- 2 працівників органів внутрішніх справ;
- 15 працівників кримінально-виконавчої служби.
Поточного року за матеріалами правоохоронних органів судами області притягнуто до відповідальності за порушення вимог щодо сумісництва та суміщення 1 особу, фінансового контролю – 156, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів – 2.
Упродовж 2019 року органами прокуратури області з метою усунення причин та умов, що сприяють порушенню антикорупційного законодавства, внесено 28 документів прокурорського реагування, за результатами розгляду яких до дисциплінарної відповідальності притягнуто 16 посадових осіб,              3 особи звільнено з посад.
 
Протидія кримінально караній корупції
 
Вжито заходів протидії кримінально караній корупції.
До суду направлено (з повторними) обвинувальні акти у 42 кримінальних провадженнях стосовно 46 осіб, а саме: 2 працівників органів державної фіскальної служби (з них 1 – митник); 2 посадові особи райдержадміністрації (з них 1 – заступник голови райдержадміністрації); 6 посадових осіб інших органів державної влади; 1 посадову особу місцевого самоврядування (сільського голову); 2 працівників військових комісаріатів; 1 працівника кримінально-виконавчої служби; 13 посадових осіб юридичних осіб публічного права; 14 осіб, які виконують організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції в юридичних особах приватного права; 5 фізичних осіб (у тому числі ті, які  пропонували неправомірну вигоду службовим особам). 
Загальна сума неправомірної вигоди у направлених до суду кримінальних провадженнях склала понад 250 тис. грн.
Корупційними злочинами завдано збитків на загальну суму                      майже 4,5 млн. грн., з метою їх відшкодування та виконання рішення суду в частині конфіскації майна накладено арешт на майно підозрюваних вартістю майже 2,3 млн. грн., заявлено позови на суму 3,4 млн. грн., під час досудового розслідування відшкодовано понад 80 тис. грн. 
 
4. Стан прокурорського нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях
 
Із вжиттям заходів щодо усунення порушень закону розглянуто 185 документів прокурора, до дисциплінарної (адміністративної, матеріальної) відповідальності притягнуто 81 особу.
З розглянутих документів прокурора 17 стосуються питань надання медичної допомоги. За результатами їх розгляду до відповідальності притягнуто 5 осіб. 
Найвищим є показник притягнутих до відповідальності осіб з питань нагляду за додержанням законодавства у виправних колоніях (54) та органах виконавчої влади, місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях (12), у слідчому ізоляторі та його дільницях (8).
За вимогою прокурора скасовано чи приведено у відповідність 32 акти.
За ініціативою прокурора звільнено 1 незаконно утримувану особу з дільниці слідчого ізолятора ДУ «Північна виправна колонія № 90» та 2 особи – з приміщень виправних колоній, призначених для відбування дисциплінарних стягнень.
 
5. Стан прокурорського нагляду при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян
 
Із вжиттям заходів щодо усунення порушень закону розглянуто 40 документів прокурорського реагування, до дисциплінарної (адміністративної, матеріальної) відповідальності притягнуто 11 осіб, з них 7 – працівники ІТТ органів поліції.
З розглянутих документів прокурора 6 стосуються питань надання медичної допомоги, за результатами їх розгляду до дисциплінарної відповідальності притягнуто 1 особу. 
 
6. Стан прокурорського нагляду при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення
 
Внесено 81 акт реагування, за результатами їх розгляду притягнуто до різних видів відповідальності 10 посадових осіб. 
Найбільше порушень закону виявлено: за органами – в уповноважених органах з питань пробації (12), в органах поліції (19), в інших органах та установах (47); за напрямами впливу – при адміністративному доставленні та затриманні (7), при виконанні адміністративного арешту (10) та громадських і виправних робіт (19).
За вимогою прокурора скасовано чи приведено у відповідність 6 актів.
 
7. Стан роботи з представництва інтересів держави в судах
 
Судами задоволено 67 позовів прокурорів на загальну суму             164291 тис. грн., за якими також попереджено вибуття з державної (комунальної) власності чи бюджету 210 тис. грн. коштів та вартості майна.
За закритими справами добровільно відшкодовано 7128 тис. грн. та попереджено вибуття бюджетних коштів чи державного (комунального) майна на суму 3373 тис. грн.
Судами прийнято рішення на користь сторони, в інтересах якої прокурор вступив у справу, на суму 6483 тис. грн., за рішеннями, скасованими за заявами (скаргами) прокурора, сума склала             2407 тис. грн.
На розгляді в судах станом на 01.01.2020 перебувало 86 справ на суму 156389 тис. грн.
Підлягали виконанню судові рішення за позовами прокурорів на загальну суму 221187 тис. грн., у тому числі за рішеннями 2019 року на суму      194173 тис. грн. З урахуванням рішень судів минулих років виконано судові рішення за позовами прокурорів на суму 184212 тис. грн. (83,3%).
Сума задоволених вимог за позовами щодо захисту інтересів держави склала 164287 тис. грн. Підлягали виконанню судові рішення на захист державних інтересів на загальну суму 220887 тис. грн. Виконано судові рішення цієї категорії на суму 184201 тис. грн.
На захист інтересів держави у бюджетній сфері держави задоволено 5 позовів на суму 198 тис. грн.  Реально повернуто до бюджету 3547 тис. грн.
З питань захисту державної та комунальної власності задоволено судами 5 позовів на суму 94604 тис. грн. Судові рішення цієї категорії виконано на 99,1%, реально стягнуто 120044 тис. грн.
З питань відшкодування шкоди, заподіяної кримінальними правопорушеннями, загалом задоволено позовів на суму 198 тис. грн. Реально виконано судових рішень цієї категорії на суму 76 тис. грн. з 963 тис. грн., що підлягають стягненню.
У сфері земельних відносин судами задоволено позовних вимог на суму 69163 тис. грн. Підлягали виконанню судові рішення за позовами прокурорів у сфері земельних відносин на загальну суму 81456 тис. грн., у тому числі за рішеннями 2019 року на суму 72942 тис. грн. З урахуванням рішень судів минулих років виконано судові рішення за позовами прокурорів на суму 60343 тис. грн. Відсоток реального виконання становить 74,1%.
За результатами представницької діяльності попереджено незаконне надання чи повернуто 2064 га земель.
Задоволено 62 скарги, поданих керівникам органів ДВС у порядку відомчого контролю.
Прокурорами забезпечено участь у розгляді 171 справи.
З 38 розглянутих апеляційних скарг прокурорів судами задоволено 25, з 7 розглянутих касаційних скарг задоволено 3.
Крім того, за результатами  представницької діяльності розпочато 11 кримінальних проваджень, у тому числі 9 – щодо захисту інтересів держави, 2 – з питань виконання судових рішень.
 
8. Стан підтримання обвинувачення та участі прокурорів у розгляді судами кримінальних проваджень
 
При здійсненні судочинства за Кримінальним процесуальним кодексом України 2012 року за участю прокурорів судами розглянуто у першій та апеляційній інстанціях (у тому числі при перегляді за нововиявленими обставинами) 5775 кримінальних проваджень, з них у 1406 провадженнях взято участь у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків та застосуванням амністії.
Обвинувачення підтримано у судовому розгляді 1777 проваджень з ухваленням вироків.
Забезпечено участь у розгляді 709 проваджень з ухваленням вироків на підставі угоди (у тому числі у підготовчому судовому засіданні).
За угодами про визнання винуватості ухвалено вироки у 231 провадженні.
Законної сили набрали 3 вироки стосовно 3 осіб, які брали участь та сприяли діяльності терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР».
Вживались заходи реагування на незаконні судові рішення у кримінальних провадженнях і справах (КПК 1960) шляхом їх перегляду.
Рівень апеляційної практики прокурорів у кримінальних провадженнях становить 94,5% (по державі – 89,6%). Задоволено 392 апеляційні скарги прокурора, питома вага 86,3%.
Упродовж року відповідно до п. 11 Перехідних положень Кримінального процесуального кодексу України прокурорами забезпечено участь у судовому розгляді 8 кримінальних справ (КПК 1960), з них 5у першій інстанції, у тому числі 1 – з постановленням вироку. У кримінальних справах (КПК 1960) незаконні судові рішення переглядались виключно за документами прокурорського реагування (4).
Не розглянуто судами 17 кримінальних справ (КПК 1960), з них у 11 провадження зупинено у зв’язку із розшуком підсудних.
Випадки постановлення виправдувальних вироків та закриття судом кримінальних справ за реабілітуючими підставами відсутні.
 
9. Стан діяльності у сфері ювенальної юстиції
 
У сфері ювенальної юстиції на захист інтересів держави пред’явлено 43 позови на загальну суму 3878 тис. грн., з яких 23 позови на суму 5681 тис. грн. задоволено.
За задоволеними позовами прокурорів попереджено вибуття із державної (комунальної) власності коштів та вартості майна на суму 210 тис. грн.
У зв’язку із добровільним відшкодуванням або усуненням порушень закрито провадження за 3 позовами, за якими добровільно відшкодовано   1316 тис. грн. та попереджено вибуття із державної (комунальної) власності коштів та вартості майна на суму 147 тис. грн.  
Судові рішення з питань захисту інтересів дітей підлягали виконанню на суму 6472 тис. грн., реально виконано судових рішень на суму 5878 тис. грн., що складає 90,8%.
Забезпечено участь у розгляді судами 27 справ щодо інтересів держави у сфері охорони дитинства. За результатами задоволення 2 апеляційних скарг скасовано рішення судів на суму 2407 тис. грн. (попереджено незаконне стягнення з місцевого бюджету – 1188 тис. грн. та  незаконне використання земельної ділянки навчального закладу площею 50 га вартістю 1219 тис. грн.).
У сфері захисту інтересів держави при використанні та розпорядженні земельними ділянками дитячих установ внесено 6 позовів, у яких площа земельних ділянок становить 137,37 га загальною вартістю майже                 3542 тис. грн.
Площа повернутих земельних ділянок склала 276 га.
Місцевими  прокурорами оскаржено 18 незаконних рішень органів місцевого самоврядування області щодо забезпечення харчування дітей пільгових категорій, 3 – щодо забезпечення безпечних умов на дитячих майданчиках, 3 – оформлення прав користування земельними ділянками під навчальними закладами.
Одним із пріоритетних напрямів діяльності у сфері охорони дитинства є питання використання бюджетних коштів, спрямованих на закупівлю відповідних товарів, робіт і послуг.
У результаті задоволення апеляційних скарг прокуратури області  відмовлено у стягненні коштів у сумі 1 млн. 188 тис. грн. із Каланчацької селищної ради, приватним підприємцем здійснено поставку вугілля загальною кількістю 37 тонн до закладів освіти Олешківського району вартістю майже 210 тис. грн. 
Спостерігається зменшення кількості злочинів, учинених неповнолітніми або за їх участю, на 21,4 %, у тому числі тяжких та особливо тяжких, майже удвічі. На 6,9 % зменшилась кількість неповнолітніх, які вчинили злочини.
Упродовж року слідчими підрозділами ГУНП в Херсонській області розслідувалось 77 кримінальних проваджень щодо неповнолітніх, з яких 1 – залишок станом на 01.01.2019, у 72 – розпочато розслідування, у 3 – досудове розслідування відновлено, 1 – передано з інших органів.
Досудове розслідування закінчено у 60 провадженнях, у 39 – обвинувальні акти направлено до суду, у 10 з них – з угодами про примирення, у 1 – з угодою про визнання винуватості.
До суду направлено 17 клопотань про звільнення неповнолітніх від кримінальної відповідальності.
Взято участь у розгляді судом першої інстанції 65 кримінальних проваджень щодо 69 неповнолітніх, з них у судовому розгляді з постановленням вироків – 17, 16 вироків на підставі угод постановлено у підготовчому судовому засіданні, у тому числі 6 – на підставі угод про визнання винуватості. Винесено 19 ухвал про звільнення неповнолітніх обвинувачених від кримінальної відповідальності та 2 – про застосування примусових заходів виховного характеру. Забезпечено участь в апеляційному перегляді 11 кримінальних проваджень стосовно 14 неповнолітніх.
 
10. Стан роботи з розгляду та вирішення звернень громадян
 
У 2019 році до органів прокуратури області надійшло 5325 звернень громадян та юридичних осіб, вирішено 3276, надіслано до інших відомств для вирішення по суті 1738.
Із вирішених звернень 80 надійшло від народних депутатів України.
З питань досудового розслідування вирішено 2012 звернень. Більше половини таких звернень – на дії і рішення слідчих Національної поліції            (1348, або 67, 0%).
Щодо участі у кримінальному провадженні в суді вирішено 95 звернень, з питань представництва інтересів громадян та держави в суді105, про права дітей 5, з питань додержання законодавства при виконанні рішень судів та інших органів 7, у сфері нагляду за додержанням кримінально-виконавчого законодавства86.
Загалом на особистому прийомі прийнято 2162 громадянина, з них 235керівниками прокуратур. Особисто прокурором області прийнято 28 громадян. 
 
11. Розгляд запитів на інформацію
 
Упродовж 2019 року до органів прокуратури області надійшло 46 запитів на інформацію, з них 35 відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» розглянуто, 11 надіслано іншим органам, які є розпорядниками інформації.
За результатами розгляду на 16 (або 45,7%) запитів надано інформацію.
У 15 запитах авторам надано роз’яснення про інший порядок вирішення запитів.
Відмовлено у задоволенні 4 запитів.
 
12. Висвітлення діяльності органів прокуратури
 
Органами прокуратури області до органів місцевого самоврядування надіслано 72 інформації щодо стану законності та заходів з її зміцнення.
Здійснено 966 виступів у засобах масової інформації, з них працівниками апарату прокуратури області – 527, місцевих прокуратур – 439.
На офіційному сайті прокуратури області розміщено 212 інформацій щодо актуальних питань діяльності органів прокуратури області, результатів розслідування резонансних злочинів тощо.  
На сторінках прокуратури області у соціальних мережах «Фейсбук» та «Твіттер» розміщено по 214 дописів.
Надано 26 коментарів журналістам місцевих та всеукраїнських телеканалів, з яких 4 – прокурором області, 7 – заступниками прокурора, 4 – головним спеціалістом з питань зв’язків із засобами масової інформації та громадськістю прокуратури області, 11 – працівниками місцевих прокуратур.
Інтернет-виданням надано 2 коментарі.
Упродовж 2019 року керівництвом прокуратури області організовано проведення 4 прес-конференій з представниками ЗМІ з актуальних питань діяльності органів прокуратури області.
 
 
 
 
Прокуратура Херсонської області

кількість переглядів: 406