Завантажити додаток: Аналітичний дайджест з 24.02.2022 по 01.07.2024 - Результати діяльності органів прокуратури Херсонської області
ІНФОРМАЦІЯ
ПРО РЕЗУЛЬТАТИ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ ПРОКУРАТУРИ ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ У І ПІВРІЧЧІ 2024 РОКУ
Органами прокуратури Херсонської області упродовж 6 місяців 2024 року в цілому забезпечено виконання конституційних функцій, спрямованих на захист прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави в особливий період.
При цьому укомплектованість посадами прокурорів органів прокуратури області складає 60%.
Основними пріоритетами у роботі прокурорів та органів правопорядку регіону є забезпечення фіксації та розслідування злочинів, пов’язаних зі збройною агресією російської федерації проти України, проти основ національної безпеки України, протидія кримінальним правопорушенням, насамперед вчиненим організованими злочинними угрупованнями, з ознаками корупції, у бюджетній сфері, у тому числі привласнення та розтрати коштів, виділених на відновлення зруйнованої чи пошкодженої інфраструктури, у сфері кібербезпеки держави, охорони навколишнього природного середовища, щодо незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів, щодо захисту прав дітей протидія домашньому насильству.
Документування та організація досудового розслідування злочинів, пов’язаних зі збройною агресією російської федерації
Органами прокуратури області у координації з правоохоронними органами Херсонщини забезпечується фіксація та розслідування злочинів, пов’язаних зі збройною агресією російської федерації проти України, викриття зрадників і колаборантів, осіб, що посягають на основи національної безпеки України, притягнення злочинців до кримінальної відповідальності.
З початку повномасштабного вторгнення збройних сил російської федерації на територію України зареєстровано понад 24 тисячі кримінальних правопорушень проти миру, безпеки людства та міжнародного порядку, вчинених на території Херсонської області, з них більше 3 тис. обліковано у 2024 році.
Правоохоронними органами області проводиться досудове розслідування кримінальних проваджень за фактами загибелі цивільних осіб, які стали жертвами умисних вбивств, загинули внаслідок невибіркових обстрілів, підірвались на вибухових пристроях.
Так, встановлено та притягнуто до кримінальної відповідальності 5 осіб з числа командного складу зс рф, які причетні до розв’язування і ведення агресивної війни та віддавали накази на невибіркові обстріли цивільної інфраструктури.
Зокрема, 23.01.2024 закінчено спеціальне досудове розслідування та направлено до суду обвинувальний акт відносно командувача угруповання військ «Днепр» зс рф генерала-полковника зс рф М., командувача 22 армійського корпусу Чорноморського флоту зс рф генерала-лейтенанта зс рф М. та командира 8-го артилерійського полку берегової оборони 22-го армійського корпусу берегових військ Чорноморського флоту ВМФ рф Ж. за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437, ч. 2 ст. 28, ч.2 ст. 438 КК України, які видали наказ, на підставі якого 03.05.2023 у період часу з 10.00 год по 19.30 год забезпечено нанесення підпорядкованими підрозділами з використанням артилерійських систем масштабних цілеспрямованих ударів реактивними та осколково-фугасними снарядами по цивільним об’єктам, розміщеним у різних районах міста Херсон, які призвели до загибелі 24 та поранення 51 цивільної особи, а також руйнування житлових будинків, транспортних засобів, цивільної інфраструктури.
14.03.2024 закінчено спеціальне досудове розслідування та направлено до суду обвинувальний акт відносно генерал-лейтенанта – командувача 49-ї загальновійськової армії Південного військового округу зс рф Р. за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 КК України, який з 24.02.2022 веде агресивну війну, керуючи підрозділами 49-ї загальновійськової армії зс рф на території Херсонської області, у тому числі м. Херсон (до 11.11.2022), із бойовим застосуванням їх штатної зброї та озброєння. Під час виконання вказівок Р. підлеглими йому командирами та військовослужбовцями зс рф вчинялись широкомасштабні напади на цивільне населення та їх майно, які призвели до загибелі та поранення понад 2 тисяч осіб, у тому числі жінок і дітей, знищення та пошкодження цивільних об’єктів. Крім того, підрозділами зс рф здійснено окупацію більшої частини території Херсонської області (97%), включно з обласним центром, а також її повну економічну та гуманітарну блокаду.
Судовий розгляд у вказаних провадженнях триває.
19.06.2024 оголошено про підозру командувачу угруповання військ (сил) «Юг» військ національної гвардії рф генерал-полковнику Т за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 КК України, який 24.02.2022 почав агресивні воєнні дії, керуючи підрозділами угруповання військ (сил) «Юг» військ національної гвардії рф, на території Херсонської області із бойовим застосуванням їх штатної зброї та озброєння, а також контролював їх виконання.
Під час виконання наказів Т. підлеглі йому військовослужбовці військ національної гвардії рф спільно з військовослужбовцями інших підрозділів та з’єднань зс рф вчиняли широкомасштабні напади на цивільне населення та їх майно, що призвело до загибелі та поранення на території Херсонської області понад 2 тисяч осіб, у тому числі жінок і дітей, знищення та пошкодження цивільних об’єктів, брали активну участь у розгонах мирних акцій протесту на території Херсонської області, застосовуючи при цьому до неозброєних учасників жорстоке поводження та незаконне позбавлення волі, а також і натепер забезпечують режим нелегального ув’язнення цивільних осіб у місцях несвободи, що супроводжується нелюдським поводженням, катуванням та вбивствами.
Досудове розслідування триває.
Також вжито заходів щодо встановлення військовослужбовців зс рф, які причетні до вчинення невибіркових обстрілів цивільного населення.
08.06.2024 оголошено про підозру військовослужбовцю 10 окремої бригади спеціального призначення головного управління генерального штабу зс рф С. за ч. 1 ст. 438 КК України, який 12.05.2023, здійснюючи дистанційне керування безпілотним літальним апаратом моделі «Mavic», спеціально облаштованим для здійснення керованого скидання боєприпасів типу «ВОГ-17», визначив для себе як ціль для ураження двох цивільних осіб (чоловіка та жінку, одягнутих у цивільний одяг, неозброєних, без будь-яких ознак приналежності до комбатантів), які йшли пішки на розі вулиці Виноградної та провулку Спартаківського у с. Одрадокам’янка Бериславського району Херсонської області, після чого умисно дистанційно здійснив прицільне скидання бойового припасу моделі «ВОГ-17» на останніх. У результаті розриву бойового припасу чоловік отримав мінно-вибухову травму.
Досудове розслідування триває.
Вжито заходів щодо встановлення військовослужбовців рф та підконтрольних ним незаконних збройних формувань, які причетні до скоєння умисних вбивств цивільного населення. До суду скеровано 2 обвинувальні акти щодо 3 осіб.
21.06.2024 направлено до суду обвинувальний акт відносно військовослужбовця 33 мотострілецького полку 20 мотострілецької дивізії 8 загальновійськової армії південного військового округу зс рф А. за ч. 2 ст. 438 КК України, який, знаходячись на набережній річки Конка в м. Гола Пристань Херсонської області, здійснив не менше 17 пострілів із ввіреної йому стрілецької автоматичної зброї в людей, котрі перебували на борту судна – буксира РБТ-1 «Ридса», що наближалось до берега, в результаті пострілів поранив одну цивільну особу, а також умисно спричинив капітану буксира П. вогнепальне кульове поранення голови, від яких настала смерть потерпілого.
Судовий розгляд триває.
З початку повномасштабного вторгнення росії правоохоронці фіксують численні події насильницьких зникнень громадських активістів, волонтерів, журналістів, представників місцевої влади та інших цивільних осіб в окупованих населених пунктах. Виявлено факти викрадення або зникнення 1835 осіб. Наразі слідству відомо про звільнення 932 громадян, ще 903 особи продовжують незаконно утримуватися окупантами.
До суду скеровано 4 обвинувальні акти стосовно 6 осіб за фактами незаконного викрадення та позбавлення волі цивільного населення.
23.05.2024 завершено спеціальне досудове розслідування у кримінальному провадженні та направлено до суду обвинувальний акт відносно громадян України С., К. та Ч. за ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України, які зайняли посади в незаконному правоохоронному органі – т. зв. «Скадовском районном отделе полиции Главного управления МВД Херсонской области», створеному за місцем розташування захопленої будівлі Скадовського РВП ГУНП в Херсонській області, де за попередньою змовою з іншими невстановленими особами із застосуванням фізичного насильства, погрожуючи вогнепальною зброєю, затримали та нелегально ув’язнили К.
Судовий розгляд триває.
З початку воєнної агресії попередньо підтверджено існування 13 катівень, які окупаційні війська облаштували на території Херсонської області, з них 11 на деокупованій території та 2 на тимчасово окупованій території.
За результатами розслідування фактів облаштування катівень та утримання у останніх цивільних осіб у поточному році скеровано до суду 9 обвинувальних актів стосовно 17 осіб.
06.06.2024 завершено спеціальне досудове розслідування у кримінальному провадженні та направлено до суду обвинувальний акт відносно громадян України К. та Р. за ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, які зайняли посади в незаконному правоохоронному органі – т. зв. «Управлении службы исполнения наказаний по Херсонской области», та в період окупації м. Херсона, перебуваючи в захопленій будівлі ДУ «Херсонський слідчий ізолятор», за попередньою змовою з іншими невстановленими особами вчиняли жорстоке поводження із засудженими особами Г., К. та А., що виражалось у завданні сильних фізичних (побоїв і тілесних ушкоджень) страждань та нелюдяному поводженні (ненадання медичної допомоги), тобто вчиняли катування.
17.06.2024 направлено до суду обвинувальний акт відносно громадянина України Б. за ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, який обійняв посаду т. зв. «старшего следователя СО Суворовского городского отдела полиции Главного управления МВД Херсонской области» в період окупації м. Херсона та за попередньою змовою з іншими невстановленими особами вчиняв жорстоке поводження із затриманим Ш., що виражалось в утриманні потерпілого в камері, непристосованій до тривалого перебування осіб, та у завданні сильних фізичних страждань (побоїв і тілесних ушкоджень), тобто катування.
Судовий розгляд у вказаних провадженнях триває.
Проведено роботу щодо притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб, які причетні до примусової депортації цивільного населення. Направлено до суду 3 обвинувальні акти щодо 3 осіб.
Зокрема, у червні скеровано до суду обвинувальний акт відносно начальника т. зв. установи «Слідчий ізолятор № 1» Управління служби виконання покарань по Херсонській області Т. за 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, який у період часу з 20.10.2022 по 02.11.2022 за попередньою змовою з іншою особою, обвинувальний акт стосовно якої направлено до суду, а також з невстановленими досудовим розслідуванням особами, шляхом надання вказівок вчинив дії щодо примусового переміщення більше ніж 150 засуджених осіб з установи «Слідчий ізолятор № 1», розташованої у м. Херсоні, до ВК «Голопристанська виправна колонія (№ 7)», яка знаходиться на тимчасово окупованій території області.
28.06.2024 направлено до суду обвинувальний акт відносно директора так званої «Державної бюджетної установи «Херсонський психоневрологічний будинок-інтернат» Ш. за ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, який не раніше 21.10.2022 за попередньою змовою з невстановленими військовослужбовцями зс рф та іншими представниками окупаційної влади, знаходячись за адресою: м. Херсон, смт Комишани, пров. Робочий, 12, вчинив примусове переміщення 54 підопічних жінок з психічними та інтелектуальними розладами з смт Комишани до так званої Державної бюджетної установи Республіки Крим «Червоногвардійський психоневрологічний інтернат», яка знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Судовий розгляд вказаних проваджень триває.
З 24.02.2022 на території області зареєстровано 39 кримінальних правопорушень за ст. 438 КК України, які пов’язані з сексуальним насильством. Більшість з них вчинено на території Бериславського району – 19, Херсонського – 12 (10 на деокупованій, 2 на окупованій частині), Каховського - 4, та по 2 - на територіях Генічеського і Скадовського районів.
За наслідками розслідування до суду у поточному році скеровано 2 обвинувальні акти стосовно 2 осіб.
25.03.2024 направлено до суду обвинувальний акт відносно військовослужбовця 50 окремої бригади оперативного призначення федеральної служби військ національної гвардії рф П. за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, яким 13.08.2022 разом з іншими невстановленими військовослужбовцями рф затримано та нелегально ув’язнено потерпілого до приміщення ІТТ № 1 за адресою: вул. Теплоенергетиків, 3, м. Херсон, де до нього застосовувалось нелюдське поводження, що виразилося у завданні сильних фізичних та психологічних страждань, а також у застосуванні сексуального насильства (приєднання електроструму до статевих органів, зґвалтування).
Всього з початку воєнної агресії за результатами розслідування злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного порядку повідомлено про підозру 110 особам (2024 рік – 29), 62 обвинувальні акти направлено до суду (2024 рік – 32).
Судами винесено 8 обвинувальних вироків щодо 10 осіб, за вчинення злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного порядку, вчинених на території Херсонської області, з них у поточному році 5 - щодо 6 осіб.
Зокрема, 29.04.2024 вироком Великоолександрівського районного суду Херсонської області Небієва В.А. визнано винним та засуджено за ч. 1 ст. 438 КК України до 12 років позбавлення волі.
20.05.2024 вироком Приморського районного суду м. Одеси Рубанова О.А. визнано винним у вчиненні злочину за ч. 1 ст. 438 КК України та засуджено до 11 років позбавлення волі.
18.06.2024 вироком Біляївського районного суду Одеської області Ощепкова О.М. визнано винним за ч. 1 ст. 438 КК України та призначено покарання у вигляді 9 років позбавлення волі.
Документування кримінальних правопорушень проти основ
національної безпеки України
З 24 лютого 2022 року зареєстровано 2004 кримінальних правопорушення проти основ національної безпеки України, вчинених на території Херсонської області.
Прокурорами забезпечено процесуальне керівництво у 1609 кримінальних провадженнях указаної категорії, з яких у 1024 розслідування проводилось слідчими СВ УСБ України в області, 429 - слідчими підрозділами ГУНП в області та 156 - слідчими територіального відділу Державного бюро розслідувань.
Повідомлено про підозру 796 особам, щодо 730 обвинувальні акти направлено до суду, 133 особи засуджено.
Упродовж І півріччя поточного року на території області обліковано 317 таких правопорушень, з них 7 – за ст. 110 КК України «Посягання на територіальну цілісність і недоторканість України», 1 – за ст. 110-2 КК України «Фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України», 41 – за ст. 111 КК України «Державна зрада», 216 – за ст. 111-1 КК України «Колабораційна діяльність», 46 – за ст. 111-2 КК України «Пособництво державі-агресору, 6 – за ст. 114-2 КК України «Несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану».
Із загальної кількості, облікованих у поточному році, правопорушень проти основ національної безпеки України (317) у 223 процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюється органами прокуратури Херсонської області. Повідомлено про підозру 231 особі за вчинення кримінальних правопорушень зазначеної категорії, 256 обвинувальних актів направлено до суду, 58 осіб засуджено.
Слідчими ТУ ДБР, розташованого у місті Мелітополі, за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури 24.06.2024 направлено до суду обвинувальний акт щодо Б. у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, яка маючи статус судді місцевого суду та обіймаючи посаду голови Генічеського районного суду Херсонської області, у липні 2023 року надала згоду на співпрацю з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією, добровільно зайняла посаду «судді» у незаконному судовому органі «Генический районный суд Херсонской области», створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, та приступила до виконання обов’язків на вказаній посаді.
29.03.2024 до Херсонського міського суду направлено обвинувальний акт за обвинуваченням Ф. у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, яка у липні 2022 року була призначена на керівну посаду в окупаційному органі влади, а саме – так званим «заместителем главы ВГА города Херсона по экономике и финансам», та займалась укомплектуванням окупаційної адміністрації, розглядала та задовольняла проєкти бюджетів, фінансування та документів бухгалтерського обліку, організовувала так звану роботу з соціально-економічного розвитку м. Херсона, у тому числі щодо передачі в управління «бесхозных объектов права частной собственности, расположенных на территории города Херсона».
20.05.2024 до Херсонського міського суду направлено обвинувальний акт за обвинуваченням К. у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, яка добровільно зайняла посаду голови так званої «Генической территориальной избирательной комиссии» та у період часу з квітня по вересень 2023 року взяла участь в організації та проведенні незаконних виборів депутатів.
За процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури 16.05.2024 направлено до суду обвинувальний акт відносно діючого адвоката П. за ч. 5 ст. 111-1 КК України, яка активно брала участь у псевдовиборах від російської партії «ЛДПР», проводила інформаційну діяльність, направлену на популяризацію цієї партії на тимчасово окупованій території Херсонської області, займалась політичною діяльністю, направленою на обрання її та однопартійців до незаконного окупаційного органу «Херсонської обласної думи», сама обрана до її складу.
Також 17.05.2024 завершено досудове розслідування стосовно «депутата Херсонської обласної думи – голови комітету з фінансів і бюджету» О., яка активно брала участь у псевдовиборах від російської партії «єдина росія».
У ході досудового розслідування зібрано докази стосовно голови та секретаря «виборчої комісії Херсонської області» громадян України З. та К., які зайняли вказані посади в окупаційних органах влади, безпосередньо і активно брали участь в організації та проведенні псевдовиборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень, а також депутатів «Херсонської обласної думи першого скликання». 03.07.2024 щодо цих осіб за ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України обвинувальний акт направлено до суду.
Судами області ухвалено вироки стосовно так званого керівника «Херсонської ВЦА» Сальдо В.В., «керівника департаменту внутрішньої та зовнішньої політики ВЦА Херсонської області», а також голови виборчої комісії Херсонської області» Захарової М.Ю., «начальника відділу поліції м. Каховка» Буховця О.В., начальника так званої «Службы по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий по Херсонской области» Шишкіна І.Г., заступника «Министра здравоохранения» Костюка А.М.
На цей час триває досудове розслідування у 837 кримінальних провадженнях за фактами вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки, з яких у 20 – особам повідомлено про підозру.
Зокрема вжито заходів до припинення злочинної діяльності навідників (корегувальників) ворожих обстрілів об’єктів цивільної та військової інфраструктури.
Проводиться системна робота, спрямована на взаємодію між правоохоронними органами області щодо протидії випадкам несанкціонованого поширення інформації про рух, переміщення та розміщення військ Сил оборони України та їх озброєння.
Як наслідок, спрямовано до суду обвинувальні акти у 9 кримінальних провадженнях щодо протидії корегувальникам вогню армії рф: 4 - за ч. 2 ст. 111 КК України, 5 – за ст. 114-2 КК України.
Так, у червні поточного року направлено до суду обвинувальний акт за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 КК України відносно М., який перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, а також у м. Херсоні, надавав представнику іноземної держави (правоохоронних чи спеціальних служб рф) допомогу у проведенні підривної діяльності проти України шляхом збору інформації про розміщення військових формувань, техніки, захисних споруд, соціально-політичної обстановки в регіоні, а також підбору осіб з числа місцевих мешканців, яких можливо залучити до негласної діяльності на користь країни-агресора.
Судом у поточному році винесено 1 обвинувальний вирок про визнання Звейка В.А. винним за ч. 2 ст. 114-2 КК України за фактом незаконного поширення інформації про переміщення, рух або розташування Збройних Сил України.
Аналіз статистичних даних з питань протидії злочинності,
координаційна діяльність прокурорів
Координаційну діяльність прокурорів у поточному році спрямовано на протидію кримінальним правопорушенням проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, проти основ національної безпеки України, а також іншим актуальним кримінальним правопорушенням, які вчиняються в умовах воєнного стану, у тому числі на визначених Генеральним прокурором пріоритетах.
Зокрема, проведено 2 спільні наради керівників та представників правоохоронних та інших державних органів області, на яких обговорено проблемні питання забезпечення повноти обліку фактів незаконного позбавлення волі цивільних осіб та жорстокого поводження з українськими військовослужбовцями під час перебування їх у полоні, належної правової кваліфікації таких дій представників держави-агресора та щодо запобігання, виявлення та протидії дитячій злочинності, злочинам, пов’язаним із домашнім насильством, захисту прав та інтересів дітей, які стали жертвами злочинних посягань, у тому числі в період воєнного стану. За наслідками обговорень розроблено комплекси спільних заходів, які реалізовано.
З метою вжиття спільних дій у протидії злочинності в регіоні створено та діють 14 спільних міжвідомчих робочих груп на визначених пріоритетах, з керівникам правоохоронних органів підписано 2 спільні накази щодо взаємодії правоохоронних органів з питань підвищення ефективності досудового розслідування та процесуального керівництва ним у кримінальних провадженнях за ч. 2 ст. 438 КК України про злочини, пов’язані з умисними вбивствами та з питань взаємодії правоохоронних органів щодо розшуку зниклих безвісти за особливих обставин осіб, у тому числі дітей та військовослужбовців Збройних Сил України.
Не залишалися поза увагою й узгодження зусиль органів правопорядку регіону щодо протидії злочинності загалом.
Проте на стан кримінальної протиправності на території Херсонської області суттєво вплинула повномасштабна збройна агресія російської федерації проти України.
Упродовж січня - червня 2024 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано 8971 кримінальне правопорушення, вчинене на території Херсонської області, що на 34,0% менше, ніж за аналогічний період минулого року.
Прийнято рішення про закриття за реабілітуючими підставами у 1020 правопорушеннях, або 11,4%.
Загалом упродовж січня - червня 2024 року обліковано (без урахування закритих за реабілітуючими підставами) 7951 кримінальне правопорушення, що на 36,4% менше, ніж торік.
Від учинених кримінальних правопорушень потерпіло 9807 юридичних та фізичних осіб, у тому числі 112 неповнолітніх (з них 56 – малолітні); загинуло 690 потерпілих осіб (торік – 747).
Рівень кримінальної протиправності на 10 тисяч населення склав 79,4 проти 124,8 у 2023 році.
Зменшилася кількість (4816 проти 9056, або на 46,8%) особливо тяжких злочинів, їх частка склала 60,6% проти 72,4% торік.
Порівняно з 2023 роком, на 17,4% (з 2351 до 1941) зменшилася кількість тяжких злочинів, проте зросла їх питома вага (з 18,8% до 24,4%).
Обліковано 1662 кримінальні правопорушення проти життя та здоров’я особи, що у 2,2 рази більше, ніж торік. З них 405 – очевидні умисні вбивства та замахи (на 98,5% більше), 14 – умисні тяжкі тілесні ушкодження (у 2,0 рази більше), з них 4 – зі смертельними наслідками (торік – 1).
У 168, облікованих у поточному році, кримінальних правопорушеннях проти життя та здоров’я особи до суду скеровано обвинувальні акти (10,1%), у 195 - особам повідомлено про підозру (11,7%), 2 - скеровано до суду для застосування примусових заходів медичного характеру.
Із загальної кількості очевидних умисних вбивств та замахів (405) 389 вчинено в ході бойових дій (96,0%).
У 15 облікованих у 2024 році кримінальних правопорушеннях за фактами очевидних умисних убивств особам повідомлено про підозру (3,7%), у 6 – обвинувальні акти скеровано до суду (1,5%).
Обліковано 18 кримінальних правопорушень проти волі, честі та гідності особи (у 2,0 рази більше), у 7 - особам повідомлено про підозру (38,9%), у 1 – обвинувальний акт скеровано до суду (5,6%).
Обліковано 6 кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості особи (на 45,5% менше, ніж торік), у 2 – обвинувальні акти скеровано до суду (33,3%).
Кількість облікованих кримінальних правопорушень проти власності склала 996, що на 51,3% менше, ніж торік. У структурі злочинності кримінальні правопорушення проти власності становлять лише восьму частину (996 з 7951, або 12,5%). Зменшилося на 68,5% число крадіжок (394), на 23,9% – шахрайств (544), на 14,3% – фактів привласнень, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем(36), водночас збільшилася на 40,0% кількість грабежів (14).
У 238 кримінальних правопорушеннях проти власності (23,9%) – особам повідомлено про підозру, у 157 (15,8%) – обвинувальні акти скеровано до суду, у 12 клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру.
Викрито 21 кримінальне правопорушення у сфері господарської діяльності, що на 10,5% більше, ніж у минулому році.
Зокрема, 2 кримінальні правопорушення за ст. 201-2 КК України «Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги» (в 1 процесуальне керівництво здійснюється органами прокуратури Херсонської області), 2 - за ст. 203-2 КК України за фактами незаконної діяльності з організації або проведення азартних ігор, лотерей, 2 – за ст. 209 КК України «Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом».
За результатами досудового розслідування 4 кримінальних правопорушень цієї категорії обвинувальні акти скеровано до суду.
Обліковано 6 кримінальних правопорушень проти довкілля (на 50,0% менше, ніж торік), з них 2 – за ст. 246 КК України, 3 – за ст. 249 КК України, 1 - обвинувальний акт скеровано до суду.
На 22,6% менше обліковано кримінальних правопорушень проти громадської безпеки (89). Переважну частину правопорушень проти громадської безпеки (63 або 70,7%) становлять такі, що пов’язані з незаконним обігом зброї (2 – ст. 262 КК України, 61 – ст. 263 КК України).
Загалом за наслідками розслідування у 45 таких кримінальних правопорушеннях особам повідомлено про підозру (50,6%), у 37 - обвинувальні акти скеровано до суду (41,6%).
Обліковано 56 кримінальних правопорушень проти безпеки руху та експлуатації транспорту (на 46,7% менше 2023 року), 4 (7) злочинів щодо порушень правил безпеки руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами, що спричинили смерть потерпілого.
За наслідками розслідування в 20 правопорушеннях проти безпеки руху та експлуатації транспорту особам повідомлено про підозру (35,7%), у 12 – обвинувальні акти скеровано до суду (21,4%).
З 2,4% до 4,5% збільшилася питома вага кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин (358).
З числа злочинів цієї категорії 98 – за фактами збуту наркотичних засобів та психотропних речовин (у 2,5 рази більше, ніж торік).
У 60,3% правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин (216) особам повідомлено про підозру, у 175 (48,9%) – обвинувальні акти скеровано до суду, 1 - скеровано до суду для застосування примусових заходів медичного характеру.
Обліковано 32 кримінальні правопорушення у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації (у 2,9 рази більше, ніж у 2023 році), у 8 - обвинувальні акти скеровано до суду.
З 25, облікованих у цьому році, кримінальних правопорушень у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку (у 4,2 рази більше, ніж торік), у 4 - обвинувальні акти скеровано до суду.
Обліковано 54 кримінальні правопорушення, вчинені у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, що на 80,0% більше, ніж торік. Водночас у 8,3 рази (з 3 до 25) зросла кількість викритих фактів хабарництва, у тому числі у 5,0 рази (з 2 до 10) – кримінальних правопорушень за ст. 368 КК України.
У 24 кримінальних правопорушеннях цієї категорії особам повідомлено про підозру (44,4%), у 14 – обвинувальні акти скеровано до суду (25,9%).
Діяльність прокурорів у кримінальному провадженні
Упродовж І півріччя 2024 року у провадженні слідчих підрозділів та підрозділів дізнання Головного управління Національної поліції перебувало 45 748 кримінальних проваджень (з урахуванням повторних) проти 42941 торік (на 6,5% більше). Закінчено 2343, або 5,1% проваджень, з них органами дізнання – 1027.
За результатами розслідування до суду слідчими та дізнавачами органів поліції області скеровано до суду обвинувальні акти у 694 кримінальних провадженнях, у 1 проваджені – клопотання про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності та у 10 – клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру.
З 27 900 тис. грн установлених збитків у закінчених розслідуванням кримінальних провадженнях відшкодовано 4 592 тис. гривень. Крім того, відшкодовано 3128 тис. грн збитків, завданих інтересам держави та територіальних громад з 12 099 тис. грн установлених.
Завдяки вжитим організаційним заходам упродовж поточного року органами Національної поліції в області до суду направлено обвинувальні акти у 9 кримінальних провадженнях у бюджетній сфері, 14 обвинувальних актів у провадженнях про корупційні правопорушення, 7 - у сфері охорони дитинства, 3 - у сфері земельних відноси та 1 - у сфері кібербезпеки.
Скеровано до суду обвинувальний акт відносно К. за ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 191 КК України, який, зловживаючи службовим становищем, заволодів бюджетними коштами в сумі 141 тис. грн при проведенні поточного ремонту найпростішого укриття для колективного захисту населення за адресою: м. Херсон, вул. Є. Патона, 25.
22.04.2024 направлено до суду обвинувальний акт стосовно Д., який, будучи директором КП «Парки Херсона» Херсонської міської ради, за наявності у продажу на ринку України OSB-плити «Свісс Кроно» за ціною 420 грн за 1 шт, діючи умисно, шляхом укладення з директором ТОВ «Епіцентр К» договору № 5 від 09.01.2023 придбав 4189 OSB-плит за ціною 595 грн за 1 шт тобто на 30 % дорожче від середньоринкової ціни, чим розтратив бюджетні кошти комунального підприємства в сумі 733 058,24 гривень.
У січні поточного року керівництву СУ ГУНП в Херсонській області скеровано лист щодо забезпечення належного проведення досудового розслідування за фактами шахрайства у кіберпросторі. Як наслідок, вжитими спільними скоординованими заходами викрито діяльність 3 осіб, які вчиняли шахрайства у кіберпросторі. Досудове розслідування триває, 2 підозрюваних утримуються під вартою, 1 - перебуває у розшуку.
Прокурорами скасовано 107 незаконних та необґрунтованих постанов слідчих і дізнавачів, з них 106 постанов про закриття кримінальних проваджень, та за результатами досудового розслідування до суду направлено 7 таких проваджень, надано 2645 письмових вказівок.
Упродовж січня – червня 2024 року слідчими УСБ України в області розслідувалося (з урахуванням повторних) 18753 кримінальні провадження проти 14744 у 2023 році, або на 27,2% більше.
Закінчено 184 кримінальні провадження, у 178 – направлено до суду обвинувальні акти (на 41,3% більше, ніж торік), з них 4 – з угодами про визнання винуватості, у тому числі 1 – у сфері охорони навколишнього природного середовища. Прийнято рішення про закриття 6 проваджень.
За реабілітуючими підставами на стадії досудового розслідування кримінальні провадження стосовно підозрюваних не закривалися судами повідомлення про підозру не скасовувалися.
У слідчих УСБ України в області станом на 01.07.2024 залишилося 15980 кримінальних проваджень, у 18 з яких особам повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
За закінченими кримінальними провадженнями встановлено 63 961 тис. грн збитків, які не відшкодовано, з них 2 338 тис. грн заподіяні інтересам держави і територіальних громад (на цю суму заявлено позови). Накладено арешт на майно на суму 798 753 тис. гривень.
Упродовж січня – червня 2024 року слідчими ДБР за процесуального керівництва Херсонської обласної прокуратури розслідувалося (з урахуванням повторних) 245 кримінальних проваджень проти 205 у 2023 році).
Закінчено 28 кримінальних проваджень, до суду направлено обвинувальні акти (з повторними) у 24 кримінальних провадженнях.
З числа скерованих до суду обвинувальних актів 1 – щодо судді, 4 – щодо працівників органів ДКВС, 61 – щодо працівників органів Національної поліції, 1 – щодо працівника Державної податкової служби України, 1 – щодо працівника Державної лісової охорони, 3 – щодо працівників органів цивільного захисту.
Направлено до суду 2 обвинувальні акти про кримінальні правопорушення, вчинені у сфері охорони навколишнього природного середовища та 1 – про корупційні правопорушення.
У слідчих ДБР станом на 01.07.2024 залишилося 146 кримінальних проваджень, у яких процесуальне керівництво здійснюється Херсонською обласною прокуратурою.
За закінченими кримінальними провадженнями встановлено 13 726 тис. грн збитків, заподіяних інтересам держави і територіальних громад, відшкодовано 13 000 тис. грн, заявлено позовів на 726 тис. грн, накладено арешт на майно на суму 4 290 тис. гривень.
Активізовано роботу щодо фіксації фактів легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом у результаті вчинення корисливих злочинів.
Так, прокурорами обласної прокуратури здійснювалось процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні за фактом привласнення та розтрати коштів місцевого бюджету громади в особливо великих розмірах (1 369 тис.грн) двома особами в період окупації Херсонської області, які обіймали посади директора та головного бухгалтера одного з департаментів Херсонської міської ради.
Процесуальними керівниками у провадженні самостійно проаналізовано рух незаконно отриманих коштів по банківських рахунках підозрюваних, за результатами чого внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та скеровано дії слідчих у провадженні на документування зазначених фактів шляхом допиту свідків та витребування відповідних документів.
За наслідками досудового розслідування обвинувальний акт за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України направлено до суду. Триває судовий розгляд.
У січні поточного року направлено до суду обвинувальний акт щодо головного бухгалтера комунального закладу «Херсонський обласний наркологічний диспансер» за фактом привласнення будівельних матеріалів медичної установи на загальну суму 342 тис. грн за ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України. У ході досудового розслідування встановлено використання зазначеною особою привласнених матеріалів під час ремонтних робіт власної оселі, тобто легалізацію майна, здобутого злочинним шляхом.
Крім того, у травні завершено досудове розслідування, шляхом зверненням з обвинувальним актом до суду, у кримінальному провадженні за фактом розтрати у період окупації області директором, головним бухгалтером та директором профспілкової організації коштів комунального підприємства Херсонської міської ради в особливо великих розмірах (13 млн грн). Указаним особам у жовтні минулого року повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 191 КК України.
У провадженні прокурорами ініційовано проведення аналітичного дослідження щодо наявності в діях підозрюваних ознак правопорушень, пов’язаних з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, або інших правопорушень за період з 01.06.2022 по 05.10.2023, за результатами якого у лютому поточного року до ЄРДР внесено відомості про вчинення 2 кримінальних правопорушень, передбачених ст. 209 КК України. 04.04.2024 двом особам додатково повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 209 КК України.
На цей час збитки, завдані предикатним правопорушенням, у провадженні відшкодовано, у тому числі повернуто грошові кошти, що були предметом легалізації.
Упродовж 6 місяців 2024 року до суду обвинувальні акти щодо 4 злочинних угрупувань у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, спирту та тютюнових виробів.
Зокрема спрямовано на розгляд суду обвинувальний акт стосовно організованої групи з 4 осіб, які на території м. Херсона збули незаконно виготовлені алкогольні напої в об’ємі не менше 372 літрів, а також вчинили незаконне з метою збуту придбання, зберігання, транспортування, а також збут пересічним громадянам на території м. Херсона незаконно виготовлених тютюнових виробів (1666 пачок сигарет) без марок акцизного податку.
Спрямовано на розгляд суду обвинувальний акт стосовно організованої групи з п’яти осіб за фактами придбання, зберігання, перевезення та збуту наркотичних засобів (ч. 3 ст. 307 КК України). За даними слідства, установлено, що мешканці м. Херсона та м. Миколаєва розробили план щодо створення і організації злочинної групи для придбання, зберігання та збуту на території міста Херсон наркотичних засобів, залучивши до вчинення протиправної діяльності ще трьох осіб. Указані особи у складі організованої групи вчинили 24 епізоди злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, в тому числі і в особливо великих розмірах.
При здійсненні прокурорського нагляду за додержанням законів про оперативно-розшукову діяльність перевірено 2140 оперативно-розшукових справ (далі – ОРС), у тому числі, заведених у підрозділах органів поліції в області – 2047, УСБ України в області - 93.
Скасовано 29 незаконних постанов (28 – органи поліції, 1 – УСБ України), з яких 13 – про закриття ОРС, 16 – про заведення.
При здійсненні повноважень прокурора відповідно до п. 4 ст. 14 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» надано 507 письмових вказівок (всі ОРС органів поліції) щодо проведення оперативно-розшукових заходів, спрямованих на попередження та виявлення злочинів, розшуку осіб, які переховуються від органів досудового розслідування та суду.
Забезпечення підтримання публічного обвинувачення в суді
За участю прокурорів судами розглянуто у першій, апеляційній інстанціях та за нововиявленими обставинами 616 кримінальних проваджень (у 2,7 рази більше, ніж у 2023 році), з них у 140 провадженнях взято участь у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків.
28.02.2024 вироком Біляївського районного суду Одеської області поліцейського поліції охорони Польського Д.В. визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України та призначено покарання у вигляді довічного позбавлення волі із конфіскацією усього майна, що належить обвинуваченому.
16.04.2024 вироком Приморського районного суду м. Одеси так званого директора «Бериславського медичного коледжу» Останьковича І.А. визнано винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України та призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на 11 років із позбавленням права займати посади, а також займатися діяльністю, пов’язаною з освітнім процесом строком на 15 років з конфіскацією усього майна, що належить обвинуваченому.
09.05.2024 ухвалою Одеського апеляційного суду залишено без змін вирок Малиновського районного суду м. Одеси від 08.11.2023 відносно так званого керівника «Херсонської ВЦА» Сальдо В.В., яким останнього визнано винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 та ч. 1 ст. 436-2 КК України.
Обвинувачення підтримано у судовому розгляді 233 проваджень з ухваленням вироків, що загалом у 3,4 рази більше, ніж у 2023 році.
Забезпечено участь у розгляді (в підготовчому судовому засіданні та стадії судового розгляду) 15 проваджень з ухваленням вироків на підставі угоди (з них 10 – за угодами про визнання винуватості).
Виправдувальні вироки судами не ухвалювалися.
Розглянуто 91 апеляційну скаргу прокурорів, з яких задоволено 79 (86,8%). Водночас рівень апеляційної практики склав 100,0%.
Питома вага задоволених касаційних скарг прокурорів у поточному році підвищилась та складає 80% проти 33,3% за 6 місяців минулого року.
Показник реагування прокурорів області на судові рішення в касаційному порядку упродовж першого півріччя 2024 року становить 80%.
Судом касаційної інстанції задоволено 4 касаційні скарги прокурорів стосовно 4 осіб, у тому числі 2 реабілітуючих рішення стосовно 2 осіб, які набули законної сили у 2022 та 2023 роках.
Протидія кримінальним правопорушенням, захист
інтересів держави у сфері охорони навколишнього природного середовища
Органами прокуратури області забезпечується процесуальне керівництво у 510 кримінальних правопорушеннях у сфері охорони навколишнього природного середовища, з них у 85 - вчинених проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку за фактами обстрілів зс рф, внаслідок яких пошкоджено або знищено майно та завдано шкоду навколишньому природному середовищу, а також у 12 кримінальних правопорушеннях, вчинених проти основ національної безпеки.
Протягом І півріччя 2024 року, за результатами досудового розслідування прокурорами СЕП до суду скеровано 13 обвинувальних актів, у тому числі 4 – у сфері охорони навколишнього природного середовища, про злочини вчинені проти основ національної безпеки України відносно осіб, серед яких є депутати місцевих та обласної рад Херсонської області.
Зокрема 19.04.2024 до суду направлено обвинувальний акт стосовно депутата Генічеської міськради від забороненої політичної партії «опзж» за фактом службової недбалості та колабораціонізму (ч. 2 ст. 367, ч. 5 ст. 111-1, ч. 7 ст. 111-1 КК України).
Слідством встановлено, що обвинувачений до повномасштабного вторгнення рф на територію України працював директором Азово-Сиваського національного природного парку. Нехтуючи обов’язками він допустив механічний покос трави на 40 гектарах острова Куюк-Тук та 130 гектарах острова Бірючий – заповідних зонах, які входять до території парку, що призвело до збитків державі на суму 726 тис. гривень.
У лютому 2023 року окупаційна влада Генічеського району перейменувала парк на «Государственное автономное учреждение «Азово-Сивашский национальный парк», який обвинувачений очолив добровільно та працював під юрисдикцією країни-агресорки, приписуючи при цьому дослідження українських науковців росії.
Крім того, він приймав участь у підготовці та виборах до псевдооргану – «Генического муниципального округа Херсонской области», доєднавшись до партії «єдина росія». Судовий розгляд триває.
Органами прокуратури Херсонської області упродовж І півріччя 2024 року з питань охорони навколишнього природного середовища пред’явлено 33 позови на загальну суму 8 787 796 тис. гривень.
Позовні заяви стосуються повернення державі земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, земельних ділянок із корисними копалинами, земель водного фонду з розташованими на них водними об’єктами, позови зобов’язального характеру у сфері поводження з відходами, а також невиконання повноважень щодо встановлення меж територій природно-заповідного фонду, позови з питань охорони атмосферного повітря.
Зокрема пред’явлено 12 позовів про повернення у державну власність та припинення майнових прав щодо земельних ділянок загальною площею майже 18 га, які Головним управлінням Держгеокадастру протиправно передано у приватну та комунальну власність для сільськогосподарських потреб із земель Національного природного парку «Нижньодніпровський» та ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Олександрівський» на території Скадовського та Херсонського районів.
Пред’явлено позов про визнання недійсним укладеного Регіональним відділенням Фонду державного майна у Херсонській області, АРК та місті Севастополі з ТОВ «Рибоводна Ферма Ювент» договору оренди державного майна – гідротехнічних споруд, розташованих на земельній ділянці та водному об’єкті площею 234,7 га в Херсонському районі, які належать ДП «Укрриба».
Судами задоволено 6 позовів на суму 26 534 тис грн.
За позовами прокурорів виконано судових рішень на суму 2 425 тис гривень
Захист інтересів дітей та протидія домашньому насильству
Органами прокуратури області упродовж І півріччя 2024 року у сфері охорони дитинства до судів пред’явлено 9 на загальну суму 6 673 тис. грн, з яких: з питань державної комунальної власності – 3 (немайновий характер), у земельній сфері – 3 на загальну суму 5509 тис. грн, у бюджетній сфері – 3 на загальну суму 1 164 тис. гривень.
Зокрема, у травні поточного року керівник Скадовської окружної прокуратури звернувся до господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави в особі Бехтерської сільської військової адміністрації до ТОВ «Пересувна механізована колона № 132», третя особа на стороні позивача комунальна установа з капітального будівництва та експлуатації Херсонської обласної ради, про стягнення збитків та штрафних санкцій в сумі 823,110 тис. грн, заподіяних внаслідок завищення робіт з будівництва об’єкта «Дитячий садок на 45 місць по вул. Миру в с. Залізний Порт Скадовського району Херсонської області». Судовий розгляд триває.
З урахуванням позовів минулих років задоволено 8 позовів на загальну суму 980 тис. грн, з них: у бюджетній сфері - 4 на суму 300,6 тис. грн, з питань державної та комунальної власності – 3 на 679 тис. грн, у сфері земельних відносин – 1.
Крім того, має місце закриття судом провадження у справі, у зв’язку із добровільним поверненням відповідачем земельної ділянки загальною вартістю 5 509 тис. гривень.
Так, рішенням господарського суду Одеської області від 05.03.2024 закрито провадження у справі за позовом керівника Бериславської окружної прокуратури в інтересах Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, третя особа – Архангельський ПАЛ до ФОП Скубій В.П. про визнання недійсним договору про співпрацю від 17.01.2022 та повернуто навчальному закладу земельну ділянку державної форми власності.
Вживаються заходи щодо вивчення питання додержання вимог земельного законодавства органами місцевого самоврядування щодо оформлення правоустановчих документів на земельні ділянки під навчальними закладами області. За втручання Херсонської обласної прокуратури Високопільською селищною військовою адміністрацією оформлено земельні ділянки під 13 навчальними закладами (школи та садочки), розташованими на території громади.
Окрім того, Бериславською міською військовою адміністрацією на виконання рішень судів за позовами Херсонської обласної прокуратури зареєстровано право постійного користування земельними ділянками під 3 такими навчальними закладами, а щодо 7 – триває процедура оформлення відповідних правоустановчих документів.
Аналогічні порушення виявлено в діяльності Білозерської, Дар’ївської та Чорнобаївської військових адміністрацій, як результат останніми розпочато процедури оформлення документів на земельні ділянки під 39 навчальними закладами.
Завдяки вжитим скоординованим заходам вдалося стабілізувати рівень підліткової злочинності на деокупованій частині Херсонської області.
За І півріччя поточного року на території області обліковано 6 кримінальних правопорушень з урахуванням правопорушень минулих років, скоєних неповнолітніми або за їх участі (І півріччя 2023 – 8).
Вжито заходів щодо фіксації та розслідування воєнних злочинів, вчинених у сфері охорони дитинства.
На цей час органами прокуратури області здійснюється процесуальне керівництво майже у 800 кримінальних провадженнях за фактами вчинення кримінальних правопорушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку за ст. 438 КК України, з них: 135 – за фактами травмування 132 та загибелі 40 неповнолітніх; 2 – за фактом вчинення злочину проти статевої свободи та недоторканості неповнолітніх; 19 – за фактами викрадення та незаконного позбавлення волі 23 неповнолітніх; 30 – за фактами незаконного переміщення (депортації) 729 неповнолітніх; 2 – за фактами вербування неповнолітніх; 573 – за фактами пошкодження чи знищення об’єктів дитячої інфраструктури (навчальних закладів, закладів охорони здоров’я тощо).
До суду направлено 1 обвинувальний акт у кримінальному провадженні де потерпілими є діти.
У поточному році зареєстровано 106 кримінальних правопорушень, пов’язаних із домашнім насильством. До суду скеровано 52 кримінальні провадження, з них з обвинувальним актом 51.
Закінчено направленням до суду обвинувальних актів 3 кримінальні провадження про кримінальні правопорушення, пов’язані з сексуальним насильством, у тому числі 2 – щодо дітей.
З початку повномасштабної збройної агресії рф проти України до суду направлено обвинувальний акт за фактом порушення кривдником обмежувального припису. Вироком суду від 01.05.2024 особу визнано винним та призначено покарання у вигляді обмеження волі на строк 1 (один) рік.
Міжнародно-правове співробітництво
під час кримінального провадження
Упродовж 6 місяців 2024 року до обласної прокуратури з Офісу Генерального прокурора надійшло 7 запитів іноземних компетентних установ про надання правової допомоги у кримінальних справах різних категорій, у тому числі 2 прохання Міжнародного кримінального суду.
Виконано органами прокуратури та слідчими органами ГУНП в області по 3 запити, а також клопотання про перейняття кримінального переслідування стосовно 1 громадянина України.
Крім того, виконано доручення Міністерства юстиції України щодо організації фактичної передачі з Республіки Польща в Україну 1 особи для притягнення до кримінальної відповідальності.
Підготовлено 2 запити про міжнародну правову допомогу до компетентних органів Федеративної Республіки Німеччина та Чеської Республіки та 1 клопотання до компетентних органів Республіки Польща про видачу (екстрадицію) правопорушника, які підтримано Офісом Генерального прокурора та скеровано компетентним органам іноземних держав для розгляду.
Підготовлено 3 висновки щодо обґрунтованості ініціювання питання про публікацію Генеральним секретаріатом Інтерполу Червоного оповіщення щодо особи або подальшого обміну інформацією про таке опубліковане оповіщення в інформаційній системі Інтерполу з метою встановлення місцезнаходження, затримання та арешту.
Представництво інтересів держави в суді
Поточного року судами за позовами прокурорів органів прокуратури області відкрито провадження на суму 1174,8 млн гривень.
Вартість активів, щодо яких судами задоволено позовні вимоги прокурорів, становить 797,5 млн гривень.
Вартість активів, щодо яких реально захищено інтереси держави шляхом виконання судових рішень за позовами прокурорів, склала понад 1 852 млн гривень.
Площа земель, повернутих та незаконне надання яких попереджено, становить 716 га.
У бюджетній сфері судами відкрито провадження за 18 позовами на загальну суму 74,8 млн гривень.
Судами задоволено 7 позовів, визнано позовні вимоги обґрунтованими на суму 44,2 млн гривень (з урахуванням добровільного відшкодування за закритими справами).
Так, обласною прокуратурою у поточному році в судовому порядку ініційовано припинення правовідносин, які виникли за двома договорами про закупівлю робіт за бюджетні кошти, які було виділено в рамках реалізації експериментального проєкту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації.
Встановлено, що договори щодо капітального ремонту вуличнодорожньої мережі, а також реконструкції системи електропостачання с. Посад-Покровське Чорнобаївської сільської ради укладені не в межах визначених бюджетних асигнувань та в порушення вимог бюджетного законодавства. Також за результатами моніторингу рішень Антимонопольного комітету України виявлено факти укладання договорів за підсумками відкритих торгів, результати яких спотворено антиконкурентними узгодженими діями його учасників.
З метою захисту інтересів держави обласною прокуратурою до суду заявлено 2 позовні заяви про визнання договорів недійсними, як таких, що суперечать інтересам держави й суспільства, його моральним засадам з умислу однієї сторони, та застосування наслідків недійсності.
З питань державної та комунальної власності судами відкрито 4 провадження за позовами органів прокуратури області про зобов’язання балансоутримувачів привести захисні споруди цивільного захисту у належний технічний стан та готовність до укриття населення, судами задоволено 7 позовів на 5,6 млн гривень.
Так, рішеннями суду задоволено 2 позови керівників Бериславської та Олешківської окружних прокуратур, визнано протиправною бездіяльність балансоутримувачів щодо утримання у неналежному технічному стані, непридатному для використання за цільовим призначенням, захисних споруд цивільного захисту загальною площею 1489,9 кв. м, з можливістю розміщення 800 осіб.
Також судом задоволено позов Херсонської обласної прокуратури про повернення у державну власність гідроспоруд вартістю 1,4 млн гривень.
У сфері земельних відносин судами відкрито провадження за 41 позовом на 1 100 млн грн, судами визнано обґрунтованими та задоволено 19 позовів на загальну суму 747 млн гривень.
Позови, які було направлено до суду, загалом стосувались припинення незаконного володіння громадянами російської федерації та республіки білорусь земельними ділянками сільськогосподарського призначення.
Поточного року обласною прокуратурою до суду направлено 2 позови відносно земель лісового фонду площею майже 100 га вартістю майже 573 млн гривень.
Вжито заходів до реального виконання судових рішень у сфері земельних відносин, скасовано державну реєстрацію земельних ділянок загальною площею понад 716 га вартістю понад 1 811 млн гривень.
Протидія порушенням прав громадян у правоохоронній та пенітенціарній сферах
Приділяється увага щодо виявлення та реагування на порушення конституційних прав і свобод людини та громадянина у місцях несвободи.
Забезпечено участь у розгляді 141 справи у судах першої інстанції, що пов’язані з виконанням вироків, припиненням примусових заходів медичного характеру, та взято участь у 4 справах указаної категорії в апеляційному суді.
У 2024 році із вжиттям заходів розглянуто 8 вказівок, внесених окружними прокуратурами в порядку ст. 26 Закону України «Про прокуратуру», за результатами розгляду яких до дисциплінарної відповідальності притягнуто одну службову особу.
Обласною прокуратурою відповідно до ст. 26 Закону України «Про прокуратуру», ч. 5 ст. 7 КУпАП проведено перевірку стану додержання законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, виконанні рішень суду стосовно осіб, підданих адміністративному арешту, забезпечення конституційних прав цієї категорії громадян під час їх затримання та перебування у спеціальних установах Національної поліції України.
За результатами підготовлено вказівку про усунення порушень законодавства при застосуванні заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, до Національної поліції України, яку направлено до Офісу Генерального прокурора для подальшого спрямування адресату.
Крім того, здійснюється процесуальне керівництво у 43 кримінальних провадженнях за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. ч. 5, 6, 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України, за фактами переходу на бік ворога в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану, а також добровільного зайняття колишніми працівниками установ виконання покарань, розташованих на території Херсонської області, посад, пов’язаних з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово непідконтрольній Україні території Херсонської області.
28.06.2024 колишнім працівникам установ виконання покарань М. і Ч. повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, та Д. і С - ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Упродовж І півріччя поточного року до суду направлено 10 обвинувальних актів вказаної категорії, з них 2 – за ч. 2 ст. 111 КК України, 2 – за ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-7 КК України, 1 – за ч. 5 ст. 111-1, 5 – за ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Запобігання та протидія корупції поза межами
кримінального провадження
Упродовж І півріччя поточного року забезпечено участь прокурорів у розгляді 6 справ про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, за якими судом прийнято рішення про накладення штрафу загальну суму 8 тис. грн (торік не було).
За результатами судового розгляду протоколів про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, до адміністративної відповідальності, зокрема, притягнуто: 1 посадову особу юридичних осіб публічного права, 1 - органів місцевого самоврядування, 1 державного службовця, 2 посадові особи інших органів державної влади, 1 службову особу колишньої ДФС.
Органами прокуратури внесено 5 подань про усунення порушень антикорупційного законодавства, розглянуто (з урахуванням внесених у минулих роках) 4, перебувають на – 2.
Розгляд звернень і запитів, забезпечення доступу
до публічної інформації
За 6 місяців 2024 року органами прокуратури області розглянуто 738 звернень, вирішено - 522, з них задоволено 114.
У зв’язку з внесенням відомостей до ЄРДР з обліку звернень виключено 66 заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення.
До інших відомств для вирішення направлено 141 звернення. Повернуто заявникам або залишено без розгляду за наявності підстав 30 звернень.
Із вирішених звернень 10 надійшло від народних депутатів України, одне з яких задоволено.
За категоріями найбільшу кількість звернень вирішено з питань досудового розслідування – 318 (у тому числі від учасників кримінального провадження 198), з них задоволено 87. На дії і рішення слідчих правоохоронних органів області розглянуто 35 звернень (задоволено - 1), з питань участі у кримінальному провадженні в суді - 16, з кадрових питань - 10 (задоволено – 7), з питань охорони прав дітей - 7, представництва інтересів держави в суді – 6 (задоволено – 3) та з інших питань.
Порушень строків розгляду звернень громадян не допущено.
За визначеними місцями дислокацій органів прокуратури області на особистому прийомі прийнято 23 громадянина.
До органів прокуратури області надійшло 27 запитів на інформацію, розглянуто 26, у тому числі на 20 - запитувачам надано інформацію, направлено 5 роз’яснень, прийнято рішення про відмову в задоволенні 1 запиту на інформацію, яке не оскаржувалося, ще 1 запит переслано до інших розпорядників інформації.
Строки розгляду запитів не продовжувалися та не порушувалися.
Інформування суспільства щодо діяльності
органів прокуратури області
Органами прокуратури здійснено 1 385 виступів у медіа.
На офіційному сайті обласної прокуратури розміщено 551 повідомлення щодо актуальних питань діяльності органів прокуратури області, розслідування злочинів, у тому числі пов’язаних із широкомасштабним вторгненням.
Також 150 повідомлень розміщено на сайті Офісу Генерального прокурора з них: у рубриці «Новини» - 111, у рубриці «Регіональні новини» - 39.
Надано 41 коментар представникам регіональних, всеукраїнських та іноземних медіа.
Завантажити додаток: Аналітичний дайджест з 24.02.2022 по 01.07.2024 - Результати діяльності органів прокуратури Херсонської області
Херсонська обласна прокуратура