30.07.2018

Інформація в органи влади та презентація про результати роботи ПХО за 1 півріччя 2018 року

І Н Ф О Р М А Ц І Я
про результати діяльності органів прокуратури
Херсонської області  за  І  півріччя  2018  року

У І півріччі 2018 року органами прокуратури Херсонської області вживались заходи, спрямовані на усунення порушень законів, поновлення інтересів держави, розкриття кримінальних правопорушень, забезпечення відшкодування завданих збитків, додержання конституційних прав громадян у кримінальному провадженні, посилення протидії корупції.
З метою координації діяльності правоохоронних органів у сфері протидії злочинності у прокуратурі області проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів та такі ж наради на місцях. Питання стану реалізації органами прокуратури області у 2017 році повноважень на основних напрямах прокурорсько-слідчої діяльності обговорено  на оперативній нараді, на якій визначено  завдання на наступний період, шляхи вирішення найбільш гострих проблем.

1. Стан прокурорського нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування

Упродовж 2018 року працівниками органів прокуратури області здійснювалося процесуальне керівництво у 42607 кримінальних провадженнях.
До суду направлено 2328 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях, розслідуваних слідчими правоохоронних органів області (Національної поліції – 2290, прокуратури – 6, ДФС – 16, СБУ – 16).
Прокурорами виявлено та внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР) відомості про 26 вчинених кримінальних правопорушень, раніше не облікованих.
Скасовано постанови про закриття у 537 провадженнях слідчих правоохоронних органів області, у тому числі 1 постанова слідчих прокуратури, 535 – Національної поліції, 1 – ДФС.
За результатами їх розслідування 44 кримінальні провадження скеровано до суду.
Завершено спеціальне досудове розслідування у 6 кримінальних провадженнях щодо осіб, які брали участь та сприяли діяльності терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР». Законної сили набрали 2 вироки стосовно 3 осіб у провадженнях вказаної категорії. До суду направлено обвинувальні акти у 2 кримінальних провадженнях за фактами вчинення терористичних актів на території області. 
У 2 кримінальних провадженнях, розслідуваних слідчими Національної поліції, прокурором винесено постанови про відновлення досудового розслідування.
Прокурорами взято участь у розгляді слідчими суддями 190 скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, у тому числі 69 – щодо невнесення до ЄРДР відомостей про кримінальні правопорушення.

2. Стан боротьби з організованою злочинністю

Правоохоронцями області направлено до суду обвинувальні акти у 4 кримінальних провадженнях стосовно 4 злочинних угруповань у складі 12 осіб, з них 3 – у сфері незаконного обігу наркотичних та психотропних речовин, 1 – вчиняло пограбування та розбійні напади.
У розслідуваних кримінальних провадженнях щодо злочинних спільнот накладено арешт на майно обвинувачених вартістю 1315 тис. грн.
Судами з поястановленням вироків, які набрали законної сили розглянуто 2 кримінальних провадження стосовно злочинних спільнот, якими засуджено 7 осіб, з них 5 – до реальної міри покарання.
Прокурорами прокуратури області забезпечується підтримання у суді державного обвинувачення у 15 кримінальних провадженнях стосовно організованих груп, у яких обвинувачується 45 осіб.

3. Стан протидії корупції

Протидія корупції адміністративно-правовими засобами
Правоохоронними органами області в умовах змін законодавства вжито заходів, спрямованих на протидію корупції заходами адміністративного впливу.
Так, до суду направлено 127 протоколів про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією. Прокурорами органів прокуратури області взято участь у розгляді судами 85 справ цієї категорії, у яких постановлено судові рішення. За результатами судового розгляду до адміністративної відповідальності притягнуто 43 особи, на яких накладено адміністративні стягнення у вигляді штрафу на суму понад 68 тис. грн. Більшість постанов суду виконано в повному обсязі.
За вчинення правопорушень, пов’язаних із корупцією, у пріоритетних галузях суспільного життя до адміністративної відповідальності притягнуто 30 осіб, у тому числі у сфері земельних відносин – 5, бюджетній – 23, сфері освіти – 2.
Поточного року за матеріалами правоохоронних органів судами області притягнуто до відповідальності за порушення обмежень щодо сумісництва 1 особу, вимог фінансового контролю – 28, врегулювання конфлікту інтересів – 14.
З їх числа за протоколами притягнуто:
- 19 депутатів місцевих рад;
- 10 посадових осіб місцевого самоврядування;
- 1 посадову особу юридичної особи публічного права;
- 6 посадових осіб органів державної влади;
- 4 державних службовців.
Упродовж 2018 року органами прокуратури області з метою усунення причин та умов, що сприяють порушенню антикорупційного законодавства, внесено 15 подань у порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції». За результатами розгляду документів реагування прокурорів до дисциплінарної відповідальності притягнуто 7 посадових осіб.

Протидія кримінально караній корупції

Вжито заходів протидії кримінально караній корупції.
До суду направлено (з повторними) обвинувальні акти у 26 кримінальних провадженнях стосовно 26 осіб, а саме: 1 сільського голови, 4 інших посадових осіб органів місцевого самоврядування, 4 – інших органів влади, 2 – органів національної поліції, 7 – юридичних осіб публічного права, 4 – юридичних осіб приватного права, 1 військовослужбовця та 3 інших.
Загальна сума неправомірної вигоди у направлених до суду кримінальних провадженнях склала 63 тис. грн.
Корупційними злочинами завдано збитків на загальну суму                      3,6 млн. грн., з метою їх відшкодування та виконання рішення суду в частині конфіскації майна накладено арешт на майно підозрюваних вартістю майже 1,3 млн. грн., заявлено позови на суму 0,65 млн. грн., під час досудового розслідування відшкодовано 2,8 млн. грн. 

4. Стан прокурорського нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях

Із вжиттям заходів щодо усунення порушень закону розглянуто 153 документи прокурора, за результатами розгляду яких притягнуто до дисциплінарної (адміністративної, матеріальної) відповідальності 72 працівники.
Найвищим є показник притягнутих до відповідальності осіб з питань нагляду за додержанням законодавства у виправних колоніях (47) та органах виконавчої влади, місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях (14), слідчих ізоляторах (10).
За вимогою прокурора скасовано чи приведено у відповідність 31 акт. За ініціативою прокурора незаконно утримувані особи не звільнялись.

5. Стан прокурорського нагляду при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян

Розглянуто із вжиттям заходів щодо усунення порушень закону 32 документи прокурорського реагування, за результатами розгляду яких до дисциплінарної (адміністративної, матеріальної) відповідальності притягнуто 14 осіб, з них 8 – працівники ІТТ органів поліції, 6 – кімнат для затриманих та доставлених чергових частин органів поліції.
6. Стан прокурорського нагляду при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення

Внесено 56 актів реагування, за результатами розгляду яких притягнуто до різних видів відповідальності 10 посадових осіб. 
Найбільше порушень закону виявлено:  за органами – в органах поліції (32); за напрямами впливу – при адміністративному доставленні та затриманні (16).

7. Стан роботи з представництва інтересів громадян та держави в судах

Судами задоволено 44 позови прокурорів на загальну суму 184 126 тис. грн. Добровільно відшкодовано за закритими справами 4697 тис. грн. Судами прийнято рішення на користь сторони, в інтересах якої прокурор вступив у справу, на суму 218 тис. грн., за рішеннями, скасованими за заявами (скаргами) прокурора сума склала 2056 тис. грн.
На розгляді в судах перебуває 121 справа на суму 361963 тис. грн.
Підлягають виконанню судові рішення за позовами прокурорів на загальну суму 53592 тис. грн., у тому числі за рішеннями поточного року на суму   30976 тис. грн. З урахуванням рішень судів минулих років виконано судові рішення за позовами прокурорів на суму  39358 тис. грн. (72,9%).
Сума задоволених вимог за позовами щодо захисту інтересів держави склала 184074 тис. грн.  Підлягають виконанню судові рішення на захист державних інтересів на загальну суму 53445 тис. грн. Виконано судові рішення цієї категорії на суму 39349 тис. грн.
На захист інтересів держави у бюджетній сфері держави задоволено 7 позовів на суму 703 тис. грн.  Реально повернуто до бюджету 207 тис. грн.
З питань захисту державної та комунальної власності задоволено судами 6 позовів на суму 10044 тис. грн. Судові рішення цієї категорії виконано на 91,5%, реально стягнуто 11147 тис. грн.
З питань відшкодування шкоди, заподіяної кримінальними правопорушеннями, загалом задоволено позовів на суму 108 тис. грн. Реально виконано судових рішень цієї категорії на суму 34 тис. грн. з 711 тис. грн., що підлягають стягненню.
У сфері земельних відносин судами задоволено позовних вимог на суму 173188 тис. грн. Підлягають виконанню судові рішення за позовами прокурорів у сфері земельних відносин на загальну суму 31023 тис. грн., у тому числі за рішеннями поточного року на суму 21844 тис. грн. З урахуванням рішень судів минулих років виконано судові рішення за позовами прокурорів на суму 27872 тис. грн. Відсоток реального виконання становить 89,8%.
За результатами представницької діяльності попереджено незаконне надання чи повернуто 878 га земель.
Задоволено 34 скарги, поданих керівникам органів ДВС у порядку відомчого контролю.
Прокурорами забезпечено участь у розгляді 187 справ.
З 21 розглянутої апеляційної скарги прокурорів судами задоволено 14, з 2 розглянутих касаційних скарг задоволено 1.
Крім того, за результатами  представницької діяльності розпочато 10 кримінальних проваджень, у тому числі 8 – щодо захисту інтересів держави, 2 – з питань виконання судових рішень.

8. Стан підтримання державного обвинувачення та участі прокурорів у розгляді судами кримінальних проваджень

При здійсненні судочинства за Кримінальним процесуальним кодексом України 2012 року за участю прокурорів судами розглянуто у першій та апеляційній інстанціях (у тому числі при перегляді за нововиявленими обставинами) 2872 кримінальні провадження, з них у 557 провадженнях взято участь у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків.
Державне обвинувачення підтримано у судовому розгляді 850 проваджень з ухваленням вироків.
Забезпечено участь у розгляді 279 проваджень з ухваленням вироків на підставі угоди.
За угодами про визнання винуватості ухвалено вироки у 105 провадженнях.
Рівень апеляційної практики прокурорів (реагування на незаконні вироки та ухвали) становить 93,2%.
Вживаються заходи щодо виправлення судових помилок, перегляду незаконних судових рішень в апеляційному порядку. За апеляційними скаргами прокурора переглянуто 89,7% незаконних вироків у кримінальних провадженнях (показник по державі – 88,3%). У кримінальних справах (КПК 1960) незаконні вироки переглядались виключно за документами  прокурорського реагування.
Задоволено 207 апеляційних скарг прокурора, питома вага становить 78,5%.
Судом касаційної інстанції задоволено 8 касаційних скарг прокурора, питома вага 57,1%.  
Упродовж року відповідно до п. 11 Перехідних положень Кримінального процесуального кодексу України прокурорами забезпечено участь у судовому розгляді 5 кримінальних справ (КПК 1960), з них 3 – у першій інстанції.
З ухваленням вироків забезпечено участь у розгляді 1 справи.
Не розглянуто судами 20 кримінальних справ, з них у 12 провадження зупинено у зв’язку із розшуком підсудних.
Випадки закриття судом кримінальних справ за реабілітуючими підставами відсутні.

  Стан захисту прав і свобод дітей

Упродовж поточного року у сфері ювенальної юстиції на захист інтересів держави пред’явлено 36 позовів на загальну суму 4385 тис. грн., з яких 10  позови на суму 250 тис. грн. задоволено. Реально виконано судових рішень на суму 126 тис. грн.
Місцевими  прокурорами оскаржено 9 незаконних рішень органів місцевого самоврядування області щодо забезпечення харчування дітей пільгових категорій.
Одним із пріоритетних напрямів діяльності у сфері охорони дитинства є питання використання бюджетних коштів, спрямованих на закупівлю відповідних товарів, робіт і послуг.
З метою захисту інтересів держави у поточному році заявлено 12 позовів про визнання недійсними договорів на поставку продуктів харчування загальною вартістю 2 млн. грн. та стягнення грошових коштів у сумі 437 тис. грн., з них на цей час задоволено 1, за яким попереджено незаконне витрачання бюджетних коштів на суму 111 тис. грн. 
Спостерігається зменшення кількості злочинів, вчинених неповнолітніми або за їх участю, на 4,3 %, у тому числі тяжких та особливо тяжких, грабежів. На 27,3 % зменшилась кількість неповнолітніх, які вчинили злочини (у державі – більше на 14,3%).
У 2018 році слідчими підрозділами ГУНП в Херсонській області розслідувалось 78 кримінальних провадження щодо неповнолітніх, з яких 4 – залишок станом на 01.01.2018, у 74 – розпочато розслідування.
За цей період досудове розслідування закінчено у 48 провадженнях, у 3 з них обвинувальні акти направлені до суду з угодами про примирення.
До суду направлено 4 клопотання про звільнення неповнолітніх від кримінальної відповідальності.
Взято участь у розгляді судом першої інстанції 31 кримінального провадження щодо неповнолітніх, з них у судовому розгляді з постановленням вироків – 22, 3 вироки на підставі угод постановлено у підготовчому судовому засіданні, у т.ч. 1 – на підставі угод про визнання винуватості. Винесено 6 ухвал про звільнення неповнолітніх обвинувачених від кримінальної відповідальності та 3 – про застосування примусових заходів виховного характеру. Забезпечено участь в апеляційному перегляді 5 кримінальних проваджень стосовно 7 осіб.
 


10. Стан роботи з розгляду та вирішення звернень громадян

Упродовж 2018 року до органів прокуратури області надійшло 3500 звернень громадян та юридичних осіб, вирішено – 2331, надіслано до інших відомств для вирішення по суті – 930.
Із вирішених звернень 91 надійшло від народних депутатів України.
З питань досудового розслідування вирішено 1377 звернень. Більше половини таких звернень – на дії і рішення слідчих Національної поліції (762, або 55,3%).
Щодо участі у кримінальному провадженні в суді вирішено 39 звернень, з питань представництва інтересів громадян та держави в суді – 54, про права дітей – 8, з питань додержання законодавства при виконанні рішень судів та інших органів – 6, у сфері нагляду за додержанням кримінально-виконавчого законодавства – 55.
Загалом на особистому прийомі прийнято 1500 громадян, з них 140 – керівниками прокуратур. Особисто прокурором області прийнято  28 громадян. 

11. Розгляд запитів на інформацію

Упродовж 2018 року до органів прокуратури області надійшло 38 запитів на інформацію, з них 36 відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» розглянуто, 2 – надіслано іншим органам, які є розпорядниками інформації.
За результатами розгляду на 15 (або 41,7%) запити надано інформацію.
У 18 запитах авторам надано роз’яснення про інший порядок вирішення запитів.
Відмовлено у задоволенні 3 запитів.

12. Висвітлення діяльності органів прокуратури

Органами прокуратури області до органів місцевого самоврядування надіслано 40 інформацій щодо стану законності та заходів з її зміцнення.
Здійснено 620 виступів у засобах масової інформації з актуальних питань прокурорсько-слідчої діяльності, з них прокурором області (виконувачем обов’язків прокурора області) – 27, його заступниками – 13.
Упродовж І півріччя 2018 року керівництвом прокуратури області організовано проведення 2 брифінгів з представниками ЗМІ та надано 15 інтерв’ю з актуальних питань діяльності органів прокуратури області.

Прокуратура Херсонської області

кількість переглядів: 624